Led Ampul Hakkında Söylenen Yalanlar

Led Ampul Hakkında Söylenen Yalanlar

LED teknolojisi günümüzde hızla yaygınlaşmaya başlamış durumda. Kullanıcılar maliyetin düşük olmasından dolayı led ampulleri kolaylıkla alabiliyor. Bireysel kullanım dışında sokak aydınlatmaları, devlet kurumları da LED teknolojilerine sıcak bakıyorlar. Led ampuller hakkında söylenen bir çok yalan teknolojinin yaygınlaşmasıyla başladı. Bunlardan en dikkat çekeni LED ampullerin radyasyon yayması.

LED ampuller çevreye zarar vermez ve kanser riski taşımaz!

LED lambalar kesinlikle sağlığa zararlı değildir ayrıca çevreye radyasyon yaymaz. LED ampuller neyden üretilir? LED ampuller geri dönüştürülmesi olan malzemelerden üretilir. Hiç bir şekilde zararlı ışın yaymazlar. Normal ampuller gibi çok sıcak konuma gelmezler. Yıllar boyunca tasarruflu ampul diye bize satılan şeyler aslında kanser riski taşır ve doğaya zarar verir. Çünkü içerisinde bazı gazlar bulunur tabii bu durum ampulun kırılmasında açığa çıkar.

led ampul teknolojisi
led ampul teknolojisi

LED ampullere çıplak elle dokunulabilir

Normal ampuller ışığı üretirken titreşim hareketi yaparlar ve etrafına ısı enerjisi verirler. LED lambalar ise dışarıya ısı vermez.

LED ampullerin ömrü ne kadardır?

10 15 yıl LED ampullerin ömrü vardır. Yakın gelecekte daha sık kullanacağınız led lambalar 50.000 saat gibi uzun bir süre kullanılabilir. Bu sayede cebinizden sürekli ampuller için para ödemek zorunda kalmazsınız. Normal ampuller kullanıldıkça ısınır ve oluşabilecek darbelere karşı dayanıksızdırlar. LED lambalar ise dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.

LED tasarruf sağlar!

LED lambalar çok düşük enerji tüketir. Normal ampullere göre LED lambalar % 85 90 daha az enerji harcar daha fazla ışık sağlar. LED teknolojisinde enerji tasarrufu oldukça yüksektir. A+ ve A++ enerji sınıfı LED ampuller bulunmaktadır.

About Salih Kılıç

Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı,Grafiker,Lise Öğrencisi

Check Also

avast-en-iyi-antivirus

Dünyanın En İyi Antivirüs Programı

Dünyanın En İyi Antivirüs Programı Antivirüs programları, işletim sistemini ve veritabanını virüslere karşı koruyan yazılımlardır. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

saydak.co movbiz