Öğrencilerin Kopya Çekmesini Engellemek İçin Bütün Ülkede İnternet Kesildi

öğrencilerin-kopya-çekmesini-engellemek-için-interneti-kestiler

Irakta ortaokul öğrencilerinin girdiği sınavda kopya çekilmesini önlemek için bütün ülkede 3 saat boyunca internetler kesildi.

Irak hükümeti ülke genelinde yapılan ortaöğretime geçiş sınavında bütün ülkede 3 saatliğine internete erişimi yasakladı ve bütün bağlantılar pasif hale getirildi.Sınavda kopya çekilmesine kökten çözüm bulan Irak hükümeti bu uygulamayı geçen yılda yapmış.

Dyn Research isimli internet trafiği analizleri yapan bir kurumun yaptığı açıklamaya göre Irak İletişim Bakanlığı,ülkenin internet servisini sağlayan kurumuna bir talimat göndererek 15 Mayıs’ta yapılan sınav esnasında üç saat süreyle internetin kesilmesini istedi.Dyn Research bu uygulamanın geçen yılda yapıldığını belirtti.

İnternet kullanma hakkını savunan Electronic Frontier Foundation isimli bir örgüt ise, Irak hükümetine bir mektup göndererek durumu protesto etti. İnternet kullanıcılarının haklarının BM İnsan Hakları Konseyi tarafından garanti altına alınmış olduğu ve Irak hükümetinin bu internet kullanıcılarına karşı bu hakkı yok saydığına değinildi.

About Salih Kılıç

Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı,Grafiker,Lise Öğrencisi

Check Also

www.teknojob.com

Türkiye’de En Fazla Beğenisi Olan İlk 10 Facebook Sayfası

Türkiye’de En Fazla Beğenisi Olan İlk 10 Facebook Sayfası     Sosyal medyaların başında gelen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

saydak.co movbiz