Facebook’un Yeni Sanal Gerçeklik Platformu: Facebook 360

Dünyanın en büyük ve en gelişmiş sosyal medya siteleri adı altında kendini en çok geliştiren ve farklı alanlara yönelten Facebook, gün geçtikçe büyümeye devam ederken gelişen teknoloji ile çıkan yeniliklere de hızla uyum sağlamaya devam ediyor. Şimdi ise gözü sanal gerçeklikte!

Sanal gerçeklik adı altında çıkan 360 derecelik videolar ve oyunlar ile insanlar hiç görmedikleri kadar birçok şeyi yakından görmeye başlamışken Facebook gibi büyük bir şirkette bu işe adımını atmaya başladı. Uzun bir zamandır uygulamasında 360 videolara destek sunarken şimdi ise sadece buna özel ayrı bir platform olacak şekilde “Facebook 360” adı altında yeni bir uygulama ile yeni bir dünyaya atılacağını duyurdu. Yeni uygulamasının adından da anlayabileceğiniz gibi dışarıdan alma videolara yer verilip verilmeyeceği belirsiz olsa da Facebook üzerinde bulunan 360 video ve fotoğraflara öncelik verilecek gibi duruyor. Tasarımı ile sanal gerçeklik gözlükleri açısından da kolaylık sağlayacak gibi gözüken yeni uygulamanın birkaç ekran görüntüsü şöyle:

facebook360

Fotoğraftan anlaşılabileceği üzere Facebook’da bulunan özelliklerin birçoğunu barındıracak gibi duran Facebook 360 uygulaması üzerinde tıpkı bir Facebook zaman tüneli gibi bir “Following (Takip Edilenler” sekmesi bulunacak ve burada 360 video ve fotoğraflar yayınlayan, takip ettiğimiz sayfalar sırasıyla gösterilecek gibi duruyor. Onun dışında Facebook’a geçtiğimiz aylarda eklenen ve oldukça güzel bir özellik olan “emoji ile beğenme” özelliği de Facebook 360’da olacağı fotoğraftan anlaşılıyor ki bu da oldukça güzelbir özellik.

facebook360_2

Görünüşe göre tasarım açısından da oldukça fazla artılar barındırırken “Explore (Keşfet)” adlı bir sekme ile rastgele bizlere önerilen 360 video ve fotoğrafları görebilecek, beğendiğimizi kaydedebileceğiz gibi duruyor. Hatta görünüşe bakılırsa kendi “Timeline (zaman tüneli)’miz bile olacakmış gibi gözüküyor. Bura da ise sanırım kendi 360 video ve fotoğraflarımızı paylaşacağız. Birçok kişiye sorun yaratacak olan şey ise Gear VR’ın desteklemediği telefonlar. Eğer cihazınız Gear VR destekli Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, Note 5 telefonlarda bulunan “Oculus” adlı uygulama ile kullanabileceksiniz.

About Abdulbaki Dursun

Prison Break ve Iron Man hayranı, oyun sevdalısı bir genç.

Check Also

iphone7 özellik

Bilinmeyen iPhone 7 Özellikleri Nelerdir

Bilinmeyen  Iphone 7 Özellikleri Nelerdir Apple şirketinin çıkarmış olduğu iphone serisinin sonuncusu iphone 7 bildiğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

saydak.co movbiz